دانشگاه میعاد Image Header Miaad

عنوان مطلب : معرفی گرایش های منهدسی نرم افزار

نرم افزار

معرفی گرایش های منهدسی نرم افزار

نرم افزار   وقتی روزهای انتخاب رشته دانشگاه می‌رسد، یک دفعه آمار بازدید از مطلب «نرم افزار» به خاطر جستجوهایی که کاربران در مورد انتخاب دانشگاه انجام می‌دهند، به اوج می‌گیرد! به طوری‌که بیشترین تعداد کامنت شاید برای آن مطلب باشد! من خیلی خلاصه توضیح می‌دهم:   همانطور که در آن مطلب گفته شده، در کارشناسی (لیسانس) شما زیرمجموعه گروه «مهندسی کامپیوتر» قرار می‌گیرید که این گروه به چهار رشته تقسیم می‌شود:  نرم افزار (Software) یا مهندسی نرم افزار  فناوری اطلاعات (IT) یا مهندسی فناوری اطلاعات  سخت افزار (Hardware) علوم کامپیوتر (Computer Science) در این پست میخواهیم رشته نرم افزار رادانشگاه میعاد معرفی کنیم:   مهندسی نرم‌افزار طراحی، برنامه نویسی، توسعه، مستندسازی ...نرم افزار

 

وقتی روزهای انتخاب رشته دانشگاه می‌رسد، یک دفعه آمار بازدید از مطلب «نرم افزار» به خاطر جستجوهایی که کاربران در مورد انتخاب دانشگاه انجام می‌دهند، به اوج می‌گیرد! به طوری‌که بیشترین تعداد کامنت شاید برای آن مطلب باشد!

من خیلی خلاصه توضیح می‌دهم:

 

همانطور که در آن مطلب گفته شده، در کارشناسی (لیسانس) شما زیرمجموعه گروه «مهندسی کامپیوتر» قرار می‌گیرید که این گروه به چهار رشته تقسیم می‌شود:

 نرم افزار (Software) یا مهندسی نرم افزار

 فناوری اطلاعات (IT) یا مهندسی فناوری اطلاعات

 سخت افزار (Hardware)

علوم کامپیوتر (Computer Science)

در این پست میخواهیم رشته نرم افزار رادانشگاه میعاد معرفی کنیم:

 

مهندسی نرم‌افزار طراحی، برنامه نویسی، توسعه، مستندسازی و نگهداری نرم‌افزار با بکارگرفتن روشهای فنی و عملی از علوم کامپیوتر، مدیریت پروژه، مهندسی، محدوده کاربرد، طراحی رابط، مدیریت تجهیزات دیجیتال و سایر زمینه‌ها است.
کاربردهای مهندسی نرم‌افزار دارای ارزش‌های اجتماعی و اقتصادی هستند، زیرا بهره‌وری مردم را بالا برده، چند و چون زندگی آنان را بهتر می‌کنند. مردم با بهره‌گیری از نرم‌افزار، توانایی انجام کارهایی را دارند که قبل از آن برایشان شدنی نبود. نمونه‌های از این دست نرم‌افزارها عبارت‌اند از: سامانه‌های توکار، نرم‌افزار اداری، بازی‌های رایانه‌ای، و اینترنت.
فناوری‌ها و خدمات مهندسی نرم‌افزار به کاربران برای بهبود بهره‌وری و کیفیت یاری میرساند. نمونه‌هایی از زمینه‌های بهبود: پایگاه داده‌ها، زبان‌ها، کتابخانه‌ها، الگوها، فرآیندها و ابزار.

 

نیاز به مهندسی نرم‌افزار

نرم‌افزار عموماً از محصولات و موقعیتهایی شناخته می‌شود که قابلیت اطمینان زیادی از آن انتظار می‌رود، حتی در شرایط طاقت فرسا، مانند نظارت و کنترل نیروگاه‌های انرژِی هسته‌ای، یا هدایت یک هواپیمای مسافربری در هوا، چنین برنامه‌هایی شامل هزاران خط کد هستند، که از نظر پیچیدگی با پیچیده‌ترین ماشینهای مدرن قابل مقایسه‌اند. به‌عنوان مثال یک هواپیمای مسافربری چند میلیون قطعه فیزیکی دارد (و یک شاتل فضایی خدود ده میلیون بخش دارد)، در حالی که نرم‌افزار هدایت چنین هواپیمایی می‌تواند تا ۴ میلیون خط کد داشته باشد.

فرصتهای شغلی
هر چند مهندسان نرم افزار توسط اکثر صنایع استخدام می شوند، بیشترین تجمع آنها در صنایع رایانه و خدمات پردازش اطلاعات میباشد. این صنایع شامل شرکنهایی هستند که بسته های نرم افزاری آماده را تولید میکنند و یا خدمات رایانه ای قراردادی مانند برنامه نویسی رایانه ای ، یکپارچه سازی سیستم ها و بازیابی اطلاعات مانند خدمات اینترنتی و پایگاههای داده ها را ارائه می دهند میباشند.

بسیاری از مهندسان نرم افزار در سایر بخش ها مانند مراکز دولتی ، سازندگان رایانه و تجهیرات الکنرونیکی مربوطه ، کالج ها و دانشگاها به فعالیت می پردازند.
کارفرمایانی که مهندسین نرم افزار را استخدام میکنند از شرکتهای تازه کار گرفته تا موسسات صنعتی پیشرو و جا افتاده را شامل میشوند

. گسترش اینترنت ، پست الکترونیکی و سایر سیستمهای ارتباطی باعث بسط الکترونیک به شرکتهای مهندسی می شود که زمینه های کاری اساسا نامربوطی به این رشته دارند.
مثلا شرکنهای مهندسی که متخصص در ساخت پلها و نیرو گاهای برق می باشند به منظور طراحی و گسترش سسیستمهای اطلاعات جغرافیایی و قابلیت های طراحی خود کار، مهندسان نرم افزار را استخدام می کنند. شرکنهای ارتباطاتی به منظور بهره برداری از بازاردرحال رشد ارتباطات شخصی ، به مهندسان نرم افزار نیازمندند . شرکتهای اصلی ارتباطاتی موقعیت های کاری مناسبی را هم برای مهندسان نرم افزار کار بردی و هم مهندسان سیستم فراهم می کنند.

تعداد روزافزونی از مهندسان نرم افزار که اکثرا خود اشتغالند به عنوان مشاور به شکل قراردادی یا پیمانی به کار گرفته می شوند . گروهی از مشاوران در شرکتهای تخصصی مشغول بکارند که ایجاد و نگهداری اینترانت وپایگاههای اینترنتی شرکتها را بر عهده دارند. ا ز آنجایی که شرکتهای تجاری نیاز به مدیریت ، به روز رسانی و سفارشی سازی سیستمهای پیچیده رایانه ای دارند لذا فرصتهای مشاوره ای برای مهندسان نرم افزاری از روند رو به افزایش بر خوردار خواهد بود.

چارت کامل رشته نرم افزار را در لینک زیر بصورت کامل در قالب فایلpdfنگاه کرده و همچنان دانلود کنید و استفاده کنید:

چارت درسی نرم افزار

 

 
Image Footer MiaadImage Footer Miaad

تمام حقوق اين سايت متعلق است به دانشگاه ميعاد

طراحان:برنامه نويسي دانشگاه ميعاد